Čas od času se setkám s tím, že mi někdo zkopíruje článek nebo mi někdo z kolegů řekne o tom, jak ho někdo začal kopírovat. Tedy, že jejich texty jsou si nápadně podobné, co se týká principů a myšlenek.
Reakce na to bývají různé. Někdo nad tím mávne rukou, někomu je to nepříjemné, někoho to rozzlobí a někdo se pokusí nějak zakročit.
Rozumím všem reakcím. Člověk se opravdu může cítit okradený a zneužitý.
V případě, že dotyčný udělá CTRL+C a CTRL+V, přidá svoji fotku, a pak už jen děkuje za pochvalné reakce ve smyslu „To jsi napsala krásně, Zdeničko.“, přijde mi zcela v pořádku zakročit.
Nebo když nazvete nějak svoji značku a specifickým způsobem popíšete svoje výrobky a najednou narazíte na úplně jiné výrobky, které se jmenují a jsou popsány velmi podobně, tak je reakce také na místě.
Oba případy jsou z mé osobní praxe 🙂 V prvním případě jsem dotyčnou paní chlubící se cizím peřím důrazně požádala, ať uvede autora.
V druhém případě jsem se rozhodla zaregistrovat si Sluneční esence jako ochrannou známku. Hlavně z toho důvodu, že jsem chtěla předejít situaci, kdy mi bude někdo zakazovat můj vlastní název, ke kterému mám citový vztah.
S někým třeba mluvíte nebo se přátelíte a najednou zjišťujete, že začal psát v podobném duchu jako vy. Nebo vaši tvorbu komplet „zkopíruje“ váš klient, který k vám chodil na semináře, a udělal si na vašich objevech vlastní živnost.
Tohle jsem osobně nezaregistrovala. Možná proto, že tvorbu jiných moc nečtu 🙂 Ale vím, že na to kolegové naráží poměrně často.
Myslím, že ne, protože myšlenku neuhlídáte. Jakmile ji vypustíte do éteru, žije si už vlastním životem. Lidé ji vidí, slyší a v nich samotných spouští myšlenky další. Běží prostě vlna inspirace. Možná jste si právě tohle přáli.
To, že pro někoho je ta inspirace taková, že ji hned použije k vlastní prezentaci? Ano, to se může stát a dít se to bude.
S jedním i druhým způsobem neuděláte nic.
Můžete jen nechat na lidech, kteří následně slyší nebo čtou, aby si sami navnímali, zda daný člověk opravdu ví, o čem mluví. Proč daná myšlenka vůbec vznikla. Jak zapadá do celého kontextu atd.
Jsou to tyto dvě věci:
Čím víc se budete trápit nebo rozčilovat nad tím, že někdo kopíruje vaši práci, tím méně energie a nadšení vám bude zbývat pro vaši další tvorbu. To je škoda, ne?
Možná si řeknete: „Ale k čemu mi to je, když to zase někdo ukradne?“
Možná ukradne, ale vy jste na to přišli. Vy jste to ukázali. Vás to bavilo objevovat. Vy to umíte použít. Nebo ne? 🙂
Možná jste jen zapomněli nebo se stydíte, a svoji vlastní myšlenku jste pořádně neukázali světu.
Myšlenku neuhlídáte a svým způsobem je skvělé, když se dobré myšlenky šíří. Vy si jen můžete dovolit tu svoji myšlenku vzít a nahlas ji ukázat. Říct, jak vás napadla, k čemu je dobrá, jak funguje. Dejte si s tím trošku víc práce, ať je vidět, co umíte a co ve vás je. Stůjte si za svou vlastní tvorbou.
O tom, jak důležité je prezentovat svoje úspěchy v práci a co vám to přinese, mluvím v jedné z lekcí programu Znám svoji hodnotu. Přenesla jsem do něj moje zkušenosti z let, kdy jsem pracovala jako projektový manažer a propojila je se zkušenostmi z práce s lidmi. Protože to, jak jste v práci vnímaní a hodnocení, i to jak zde hospodaříte se svojí energií a časem, je nesmírně důležité. Závisí na tom, jak moc budete v práci spokojení.
Ze Slunečních esencí mi k těmto situacím sedí řebříček a modřín. Řebříček pro větší nadhled na tím, že se kopírování prostě děje a dít bude a vy tím nemusíte ztrácet čas. Modřín na to, abyste opravdu šli do toho být originálem, který si jde vlastní cestou a je v pohodě s tím, že je to třeba jiné a vybočuje nápadně z řady 🙂
Online kurz, ve kterém si uzdravíte váš vztah
s matkou a získate svobodu být sami sebou.
Online kurz, ve kterém poznáte své kvality, pocítíte svoji hodnotu a naučíte se respektovat sebe tak, že vás budou respektovat i druzí.
Online kurz, ve kterém předám
svoje zkušenosti s osobním rozvojem. Pochopíte, co funguje a co jsou jen slepé uličky.