Co když je muž líný investovat do vztahu? Nevymysli aktivitu, nevychovává děti. Pouze je…
Tuhle doplňující otázku jsem dostala k článku Jak aktivovat svého „líného“ muže a konečně si odpočinout? V tomto článku jsem psala spíš o běžných domácích aktivitách, které jsou doma potřeba dělat. Když má žena pocit, že muž není ochotný investovat do vztahu, neprojeví iniciativu a nevychovává děti, je sice princip stejný, ale stojí za to vysvětlit to podrobněji.
Podíváme se na to z pohledu ženy, protože ona se ptá a i z její strany je možná změna situace.
Její vyjádření vlastně říká, že považuje svého muže za nedostatečného v tom, co ve své roli partnera a otce dělá. Rozdělíme si to tedy na tyto dvě role.
Když si stěžujeme na to, jaký je náš partner, tak ho vlastně nepřijímáme takového, jaký je.
Viděla bych to na tyto tři varianty, proč se muž může jevit jako pasivní partner:
a) Možná opravdu je pasivní a patří to k němu. Možná nemá rád změny. Možná mu vyhovuje klid a stereotyp. To ale samo o sobě neznamená, že je to špatně. Pokud je to jeho přirozenost, pak si vlastně jen stěžujeme na to, že jsme si špatně vybraly a naše životní styly k sobě neladí.
b) Možná žena příliš převzala otěže a vztah řídí. Nemá chuť čekat, až něco vymyslí partner, a proto vymýšlí ona. Ale nelíbí se jí to a chtěla by, aby taky něco aktivně dělal on. To se však nestane, pokud ona sama neustoupí z funkce „ředitelky“ a neudělá prostor, aby vztah fungoval podle nich obou.
Muži se ženami obvykle neradi soupeří. To si raději najdou prostor, do které žena nezasahuje „nekecá jim do toho“ a pohybují se v tom omezeném prostoru, kde se cítí svobodní.
c) Možná má muž jiná očekávání od vztahu. Možná by raději než společné aktivity prožíval společnou blízkost, intimitu a sexualitu. To jsou oblasti vztahu, které někdy ženy nedoceňují a nechápou, že to jsou priority sexuálního vztahu muže a ženy. Pokud jim není věnovaná dostatečná pozornost, tak muži často ochabují i ve všech ostatních společných aktivitách. Mohou to totiž cítit takto: „Jako chlap pro ni nejsem důležitý, tak co sejde na tom, jestli spolu děláme i něco jiného.“
Když to shrnu, tak by bylo fajn prozkoumat výše uvedené varianty a vybrat tu, která nejvíc odpovídá naší situaci a podle toho se zařídit.
Nikde není psáno, který přístup je správný. Je potřeba se na něčem společně shodnout, chceme-li, abychom byli ve vztahu oba rovnocenní a spokojení.
Určitě pomůže přijmout svůj výběr partnera, přijmout ho takového, jaký je a dát větší prioritu nám dvěma jako páru v oblasti intimity a sexuality. To není jen samotný sex. To je i pohled do očí, ocenění se, dotek, pohlazení atd. Muži mohou být mnohem mazlivější, než si myslíme. 🙂
Podíváme-li se na roli otce, tak opět je nezbytné přijmout, že takového otce jsem svým dětem vybrala. Není mým úkolem ho měnit.
Dokonce ani není úkolem ženy říkat mu, jaký má být otec. Může vyjádřit názor, ale spíše bych udělala prostor pro to, aby děti měly k otci přístup bez toho, že to žena nějak řídí nebo vylepšuje.
Může pro své děti udělat hodně tím, že si jejich otce váží a respektuje ho.
Možná to muž vnímá tak, že chce dětem nechávat volnost a nechce je měnit a vychovávat. O tom si spolu můžete promluvit, abyste si lépe rozuměli.
Nemusí být úplně příjemné výše uvedené číst a já bych ráda, aby to ženy nepoužívaly k tomu, aby se odsuzovaly a kritizovaly. Zkuste to vzít spíš jako inspiraci k tomu podívat se na sebe a svého partnera novýma očima.
Když tam máme ten kritický pohled, že není dost dobrý jako muž a otec, bývá to odrazem toho, že na straně ženy je preference role matky a orientace na výkon (více než na bytí se koncentruje na konání, což mohou být i výlety). Roli matky považuje za důležitou nebo nejdůležitější. Paradoxem ovšem je, že to v podstatě znamená, že byla přeskočena role ženy/partnerky, a je tady určitá nedospělost.
Když totiž žena vyzraje ve své ženskosti, pak je lépe ukotvená ve schopnosti přijetí a prožívání bytí. Muže pak vnímá jinak a umí si ho lépe užít takového, jaký je.
To není snadné, pokud jsme vyrostly v rodině, kde zralost a ženskost chyběla. Od své matky jsme totiž převzaly stejné vzorce chování a podobný kritický postoj k mužům.
Zkuste si pravidelně poslouchat nahrávku SEBELÁSKA. Jednak vám pomůže prohloubit svoji schopnost přijetí a jednak vám pomůže zjemnit a zpomalit. Pak se můžete na sebe i na svého partnera dívat jinak a víc docenit a užít si, co nyní máte.
Pokud by vás zajímala tendence být vykonná, bylo by dobré uvědomit si, co vám tato strategie přináší a čím je to pro vás důležité. O strategiích přežití, které jsme se naučili v dětství mluvím v kurzu Jak přijmout svoji matku a získat svobodu být sám sebou. Je jich mnoho a dokud je neznáme, zůstáváme v jejich zajetí právě proto, že o nich nevíme. Jestli by se vám práce se mnou v online kurzu líbila si můžete vyzkoušet zdarma v minikurzu Jak důvěřovat životu.
Online kurz, ve kterém si uzdravíte váš vztah
s matkou a získate svobodu být sami sebou.
Online kurz, ve kterém poznáte své kvality, pocítíte svoji hodnotu a naučíte se respektovat sebe tak, že vás budou respektovat i druzí.
Online kurz, ve kterém předám
svoje zkušenosti s osobním rozvojem. Pochopíte, co funguje a co jsou jen slepé uličky.